Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Vandens filtrai

Jau galime gerti "mineralinį" vandinį iš nuosavo 57 metrų gylio gręžinio!


Apie vandens gręžinį bei vandentiekio įrengimą rašyta čia:
Nulinė kanalizacija 
Darbai įsibėgėja
Nuotekų valymo įrenginys
Vandens gręžinys
Grindų šiltinimas ir vandentiekis
Pabandysiu aprašyti, kaip vyko vandens paleidimo procesas.
Taigi, svečiuose vėl man jau gerai pažystami UAB "AFS Baltic" vyrukai. Atsivežti "nardymo" balionai ir darbai prasideda :D


Pirmiausia reikiamame aukštyje pripjaunamas gręžinio vamzdis, pajungiamas siurblys ir uždedama "kepurė".


Gręžinio siurblio darbas valdomas štai tokiu įrenginiu. Tai yra dažnio keitiklis.Vandens siurblio valdymo dažnio keitiklio pagalba privalumai:
   * Tolygus slėgis;
   * Kompaktiškas, vietą taupantis sprendimas;
   * Energijos tausojimas;
   * Hidraulinių smūgių į sistemą sumažinimas;
Pigesnis vandens siurblio valdymo variantas būtų slėginis indas su slėgio rėle. Šio būdo trūkumas - slėgio sistemoje "šokinėjimas", kuris net gerai sureguliavus, bus jaučiamas. Montuojant tokią sistemą su galingesniais vandens siurbliais, slėginis indas gali būti gana didelis ir užimti nemažai vietos.
Vandens padavimo įvadui sumontuotas ir išsiplėtimo indas, - jis papildomai sugeria hidrosmūgius, kurie susidaro įsijungiant vandens siurbliui.


Viena darbo diena ir visi reikalingi filtrai-"balionai" kompaktiškai sumontuoti numatytoje vietoje po rekuperatoriumi. Skanaus savo vandenėlio jau turime!

Dabar pabandysiu kiek smulkiau panagrinėti mūsų vandens gręžinio vandens kokybę bei kokie filtrai panaudoti jo kokybės gerinimui.
Mūsų gręžinio vandens tyrimai:
Pasak vandens tyrimo, visi rodikliai geri išskyrus geležies kiekį. Jis normą viršija 4,6 karto, nes rasta 0,929mg/l o norma yra 0,2mg/l. Taigi būtinas nugeležinimo filtras.

Geležies šalinimo filtrai

Vandenyje ištirpusi geležis yra lengvai pastebima vandeniui nusistovėjus. Jis įgauna rusvą spalvą, neretai juntamas ir nemalonus kvapas bei skonis. Vandenyje ištirpusi geležis kenkia santechninei įrangai, buitinei technikai. Ištirpusios geležies nepašalina mechaniniai vandens filtrai, todėl šiuo atveju pasitelkiami specialūs geležies šalinimo filtrai.
Pas mus sumontuotas aeraciniu principu veikiantis geležies šalinimo filtras. Tokiame įrenginyje, suspaustas oras prieš filtravimo sistemą įvedamas į vandens tiekimo liniją. Vandens ir oro mišinys patenka į oksidacinę talpą, kurioje dvivalentė geležis oksidacijos reakcijos metu pereina į trivalentės geležies formą, sudarydama geležies hidroksido junginius (rūdis). Pastarieji, vandeniui toliau filtruojantis per specialų birių uolienų užpildą, esantį filtre, sulaikomi kartu su kitomis mechaninėmis priemaišomis.
Filtravimo užpildo atnaujinimas vyksta purenant jį atbuline vandens srove ir pašalinant visas įkrovoje surinktas netirpias daleles bei rūdis į drenažą. Geležies šalinimo filtrų regeneracijos operacijos yra automatizuotas – valdymą atlieka kompiuterinis valdymo vožtuvų blokas, taigi jų priežiūra nereikalauja didelių pastangų.
Geležies šalinimo filtrai taip pat sumažina ir vandenyje esančio mangano bei sieros vandenilio kiekį. Tačiau svarbu pažymėti, kad šio tipo filtrai nepašalina vandenyje esančių bakterijų, virusų ir kenksmingų ištirpusių druskų.
Geležies šalinimo filtrų privalumai:
    *Pašalinamas nemalonus vandens kvapas
    *Geresnis vandens skonis
    *Skaidrus, tinkamos spalvos vanduo
    *Apsaugoma vandentiekio sistema ir santechninė įranga.

Pas mus sumontuotas CLACK (JAV) geležies šalinimo įrenginys CL-NBA-20. Čia pateikti šio įrenginio parametrai:Nuotraukoje aukščiau nugeležinimo filtras yra 1 ir 2 balionai. Pirmas balionas dar bus apvilktas tokiu pat juodu "paltuku" nuo rasojimo, šiuo metu paprasčiausia neturėjome tinkamos išmieros. 3 numeriu pažymėtas kompresorius, kuris pučia orą į pirmą balioną maišymui su vandeniu. Oro kompresoriaus oro dozavimą reguliuoja vandens skaitiklis (kai išnaudojame 150L vandens, įleidžiamas tam tikras oro kiekis), kad oras butų paduodamas tiksliai tada, kada reikia. Anksčiau, o siekiant sutaupyti gal ir dabar, buvo naudojami laikmačiai, kurie kas tam tikrą laiko tarpą paleisdavo kompresorių. Tai nėra labai efektyvus būdas paduoti orą į sistemą, nes jūs tarkime galite būti išvykęs o gal kaip tik naudoti labai daug vandens, tačiau laikmatis įjunginės kompresorių tik tada, kada jis yra užprogramuotas tai padaryti, visiškai neatsižvelgiant į realias vandens sąnaudas. Tuo atveju, kai vanduo nenaudojamas, sistemoje gali prisikaupti didelis oro kiekis ir ims "čiaudėti" vandens maišytuvai. Kitu atveju, kai naudojate daug vandens, įrenginys gali nespėti oksiduoti geležies, nes sistemoje susidarys oro trūkumas.
Geležies šalinimo filtro valdymo blokas:


Pasak gręžinio vandens tyrimo, bendras mūsų vandens kietumas yra 4,42mg-ekv/L. Lietuvoje šis rodiklis nėra reglamentuojamas ir gali būti betkoks. Suprantama, kad jei būtų nustatytos realiai sveikos vandens kietumo normos, vandens tiekimo ūkiui grėstų didžiulės investicijos. Todėl ir auginame akmenis inkstuose :D Štai tarkime kaikuriose vakarų valstybėse, įvairiai vandenį naudojančiai įrangai būna taikoma iki 10-20 metų garantija su sąlyga, kad vandens kietumas neviršys 1mg-ekv/L. Išvadas pasidarykit patys o mes vandens minkštinimo filtrą pasistatėm. Be to, minkštinimo filtras sumažina ir permanganato kiekį. Paprasčiau tariant, tai yra durpė, kuri nudažo vandenį gelsva spalva. Pas mus šis rodiklis normos neviršija - 2,62mgO2/L (norma 5mgO2/L), tačiau švaresnis vanduo nėra blogai ;)
Apie minkšto vandens privalumus dauguma turbūt girdėjote, bet jei trumpai:
    * Minkštas vanduo teigiamai veikia žmogaus kūno odą
    * Ilgėja buitinių prietaisų, kaitinimo elementų bei santechninės įrangos eksploatacijos laikas
    * Mažėja išlaidos skalbimo ir buitinėms valymo priemonėms
    * Užtikrinamas efektyvesnis ir ekonomiškesnis šildymo sistemų darbas.
  
Vandens minkštinimo filtrai

Vandens minkštinimo įrenginiai jonų mainų reakcijos dėka iš vandens pašalina „sunkiuosius“ jonus (kalcio ir magnio), taip pat dalį geležies ir mangano junginių, pakeičiant juos natrio jonais.
Šio tipo filtruose vandens minkštinimo funkciją atlieka speciali įkrova. Naudojama įkrova yra maistinės švarumo klasės, ilgaamžė, chemiškai atspari. Šių savybių dėka, sąlygos vystytis patologiniams mikroorganizmams susidaro labai retai. Vykstant jonų mainų reakcijai įkrova ilgainiui „prisisotina“ ir tolesnis vandens minkštinimo procesas tampa neefektyvus, todėl jos savybių atstatymui būtinos filtro regeneravimo operacijos panaudojant specialų druskos tirpalą.
Regeneracijos metu į kanalizaciją išplaunamos netirpios kalcio ir magnio druskos, o filtro užpildas „pakraunamas“ natrio jonais. Regeneracijos operacijos yra automatizuotos – valdymą atlieka kompiuterinis valdymo vožtuvų blokas. Taigi, vandens minkštinimo filtrų priežiūra reikalauja minimalių pastangų – pakanka periodiškai patikrinti druskos kiekį druskos tirpalo laikymo talpoje.
Pas mus sumontuotas CLACK (JAV) gamintojo vandens minkštinimo įrenginys CL-SA-25, kurio parametrai sekantys:


Nuotraukoje minkštinimo įrenginys pažymėtas skaičiumi 1. Skaičiumi 2 pažymėta druskos tirpalo laikymo talpa.


Minkštintojo valdymo blokas:


Speciali druska talpoje:


Ties tuom tikriausia viskas ką norėjau papasakoti, rašliava ir taip gavosi netrumpa ;)
Daugiau trumpų įrašų ir žinučių rasite Facebook'e: https://www.facebook.com/lrknamas/

Komentarai

 1. Sveiki, o gal galite pasakyti kiek tokia filtravimo sistema plius minus kainuoja be montavimo darbu? Greitu laiku teks pas save atlikti ta pati, gelezis taip pat virsyja norma stipriai, butu gerai zinoti kokiai sumai nusiteikti :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Idomu, kaip dabar Jusu filtras veikia ? ar buvo kokiu bedu, gal kazko nerekomenduotumet ar patartumet daryti kitaip?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Veikia viskas puikiai automatu, nieko pats nedarau, tik minkstinimo druskos papildau

   Panaikinti
 3. Sveiki, ar darete atskirai isvada vandens salinimui is filtru, ta prasme ar tas vanduo kuris jau iseina is filtru patenka tiesiai i nuoteku valymo irengini ar visgi nepatenka kitur, pvz. i infiltracine sistema/drenazini vamzdi. Girdejau kad leidziant tiesiai i nuoteku valymo irengini nerekomenduoja bet noriu gaut daugiau info kodel.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nera kazkokio atskiro pajungimo nuotekoms po filtru issivalymo, - pajungta i nuline kanalizacija, t.y. patenka i valymo irengini

   Panaikinti
 4. Sveiki, kaip tik ieškojau kiek vietos reiks palikti vandens filtrams. Radau, ačiū!
  Pas jus gražiai ir kompaktiškai viskas sumontuota.

  Klausimas - ar vandens nubėgimą būtina daryti į drenažą? Ar galima ir į buitinių nuotekų įrenginį?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, kur radote kiek reikia vietos vandens filtrams palikti?

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Šilumos siurblio oras-vanduo montavimas ir paleidimas

Praėjusią žiemą šildymo įrangos dar neturėjome, taigi patalpas šildėme tepalinio radiatoriaus bei rekuperatoriaus teno pagalba. Apie tai plačiau rašiau čia: Šildome namą neekonomiškai Šildymo reikalai - gruodis Žiema žiemužė - šildymas sausį Pasišildymai vasarį Kovą šildomės rekuperatoriumi Kaip šilumos šaltinis mūsų name, jau projektavimo stadijoje, buvo pasirinktas šilumos siurblys oras-vanduo. Netgi techninę patalpą projektavome tokio dydžio, kad kompaktiškai patalpintume būtent tokio tipo įrenginį. Konkretų šilumos siurblį teko išsirinkti jau komunikacijų vedžiojimo stadijoje, nes reikalingo diametro vamzdelius ir kabelius norėjome pasikloti po žeme, pravesdami po pamatu, kad nepažeistume namo sandarumo. Fotografijų, kaip buvo pakloti vamzdeliai ir kabeliai šilumos siurbliui yra šiame įraše: Darbai įsibėgėja Pirminiame variante rinkomės tarp Mitsubishi ir Nibe šilumos siurblių, norėjome kokybiško ir patikimo įrenginio. Abejų firmų įrenginiai nepigūs, bet tikimės, kad inv

Angokraščių apdirbimas, palangės

Atsilaisvinus apdailininkų brigadai, su kuria buvome sutarę atlikti mūsų trobesio vidaus apdailą, kovo 19d. buvo atsivežti būtiniausi daiktai ir įrankiai, - startavome su vidaus apdailos darbais ;) Pirmame etape, kad būtų galima užsiimti sienų gražinimu, buvo įrenginėjamos lubos ir apdirbti langų angokraščiai. Angokraščių "priauginimui" panaudojome suomišką FINNFOAM kietą XPS. Ant langų profilių užsileido apie 2cm XPS'o. Apačioje buvo paliktas tarpelis palangės įstatymui. Išklijuota anga armuojama ir tinkuojama. Sudedami metaliniai apsauginiai kampai išorinių kampų apsaugai, tiek angokraščiams, tiek sienoms. Toliau sekė špakliavimas ir palangių įstatymas. Palanges pasirinkome vokiškas "Werzalit" laminuotos medžio drožlių plokštės, baltas (pieno baltumo). Turėtų būti pakankamai tvirtos, o kaip ekspluatuosis fakte, - laikas parodys. Aš buvau už kokybiškas baltas plastikines palanges, tačiau šiuo as

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos  tinkuoti sienos , iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus. Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai. Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos. Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo": Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100m