Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Vandens filtrai

Jau galime gerti "mineralinį" vandinį iš nuosavo 57 metrų gylio gręžinio!


Apie vandens gręžinį bei vandentiekio įrengimą rašyta čia:
Nulinė kanalizacija 
Darbai įsibėgėja
Nuotekų valymo įrenginys
Vandens gręžinys
Grindų šiltinimas ir vandentiekis
Pabandysiu aprašyti, kaip vyko vandens paleidimo procesas.
Taigi, svečiuose vėl man jau gerai pažystami UAB "AFS Baltic" vyrukai. Atsivežti "nardymo" balionai ir darbai prasideda :D


Pirmiausia reikiamame aukštyje pripjaunamas gręžinio vamzdis, pajungiamas siurblys ir uždedama "kepurė".


Gręžinio siurblio darbas valdomas štai tokiu įrenginiu. Tai yra dažnio keitiklis.Vandens siurblio valdymo dažnio keitiklio pagalba privalumai:
   * Tolygus slėgis;
   * Kompaktiškas, vietą taupantis sprendimas;
   * Energijos tausojimas;
   * Hidraulinių smūgių į sistemą sumažinimas;
Pigesnis vandens siurblio valdymo variantas būtų slėginis indas su slėgio rėle. Šio būdo trūkumas - slėgio sistemoje "šokinėjimas", kuris net gerai sureguliavus, bus jaučiamas. Montuojant tokią sistemą su galingesniais vandens siurbliais, slėginis indas gali būti gana didelis ir užimti nemažai vietos.
Vandens padavimo įvadui sumontuotas ir išsiplėtimo indas, - jis papildomai sugeria hidrosmūgius, kurie susidaro įsijungiant vandens siurbliui.


Viena darbo diena ir visi reikalingi filtrai-"balionai" kompaktiškai sumontuoti numatytoje vietoje po rekuperatoriumi. Skanaus savo vandenėlio jau turime!

Dabar pabandysiu kiek smulkiau panagrinėti mūsų vandens gręžinio vandens kokybę bei kokie filtrai panaudoti jo kokybės gerinimui.
Mūsų gręžinio vandens tyrimai:
Pasak vandens tyrimo, visi rodikliai geri išskyrus geležies kiekį. Jis normą viršija 4,6 karto, nes rasta 0,929mg/l o norma yra 0,2mg/l. Taigi būtinas nugeležinimo filtras.

Geležies šalinimo filtrai

Vandenyje ištirpusi geležis yra lengvai pastebima vandeniui nusistovėjus. Jis įgauna rusvą spalvą, neretai juntamas ir nemalonus kvapas bei skonis. Vandenyje ištirpusi geležis kenkia santechninei įrangai, buitinei technikai. Ištirpusios geležies nepašalina mechaniniai vandens filtrai, todėl šiuo atveju pasitelkiami specialūs geležies šalinimo filtrai.
Pas mus sumontuotas aeraciniu principu veikiantis geležies šalinimo filtras. Tokiame įrenginyje, suspaustas oras prieš filtravimo sistemą įvedamas į vandens tiekimo liniją. Vandens ir oro mišinys patenka į oksidacinę talpą, kurioje dvivalentė geležis oksidacijos reakcijos metu pereina į trivalentės geležies formą, sudarydama geležies hidroksido junginius (rūdis). Pastarieji, vandeniui toliau filtruojantis per specialų birių uolienų užpildą, esantį filtre, sulaikomi kartu su kitomis mechaninėmis priemaišomis.
Filtravimo užpildo atnaujinimas vyksta purenant jį atbuline vandens srove ir pašalinant visas įkrovoje surinktas netirpias daleles bei rūdis į drenažą. Geležies šalinimo filtrų regeneracijos operacijos yra automatizuotas – valdymą atlieka kompiuterinis valdymo vožtuvų blokas, taigi jų priežiūra nereikalauja didelių pastangų.
Geležies šalinimo filtrai taip pat sumažina ir vandenyje esančio mangano bei sieros vandenilio kiekį. Tačiau svarbu pažymėti, kad šio tipo filtrai nepašalina vandenyje esančių bakterijų, virusų ir kenksmingų ištirpusių druskų.
Geležies šalinimo filtrų privalumai:
    *Pašalinamas nemalonus vandens kvapas
    *Geresnis vandens skonis
    *Skaidrus, tinkamos spalvos vanduo
    *Apsaugoma vandentiekio sistema ir santechninė įranga.

Pas mus sumontuotas CLACK (JAV) geležies šalinimo įrenginys CL-NBA-20. Čia pateikti šio įrenginio parametrai:Nuotraukoje aukščiau nugeležinimo filtras yra 1 ir 2 balionai. Pirmas balionas dar bus apvilktas tokiu pat juodu "paltuku" nuo rasojimo, šiuo metu paprasčiausia neturėjome tinkamos išmieros. 3 numeriu pažymėtas kompresorius, kuris pučia orą į pirmą balioną maišymui su vandeniu. Oro kompresoriaus oro dozavimą reguliuoja vandens skaitiklis (kai išnaudojame 150L vandens, įleidžiamas tam tikras oro kiekis), kad oras butų paduodamas tiksliai tada, kada reikia. Anksčiau, o siekiant sutaupyti gal ir dabar, buvo naudojami laikmačiai, kurie kas tam tikrą laiko tarpą paleisdavo kompresorių. Tai nėra labai efektyvus būdas paduoti orą į sistemą, nes jūs tarkime galite būti išvykęs o gal kaip tik naudoti labai daug vandens, tačiau laikmatis įjunginės kompresorių tik tada, kada jis yra užprogramuotas tai padaryti, visiškai neatsižvelgiant į realias vandens sąnaudas. Tuo atveju, kai vanduo nenaudojamas, sistemoje gali prisikaupti didelis oro kiekis ir ims "čiaudėti" vandens maišytuvai. Kitu atveju, kai naudojate daug vandens, įrenginys gali nespėti oksiduoti geležies, nes sistemoje susidarys oro trūkumas.
Geležies šalinimo filtro valdymo blokas:


Pasak gręžinio vandens tyrimo, bendras mūsų vandens kietumas yra 4,42mg-ekv/L. Lietuvoje šis rodiklis nėra reglamentuojamas ir gali būti betkoks. Suprantama, kad jei būtų nustatytos realiai sveikos vandens kietumo normos, vandens tiekimo ūkiui grėstų didžiulės investicijos. Todėl ir auginame akmenis inkstuose :D Štai tarkime kaikuriose vakarų valstybėse, įvairiai vandenį naudojančiai įrangai būna taikoma iki 10-20 metų garantija su sąlyga, kad vandens kietumas neviršys 1mg-ekv/L. Išvadas pasidarykit patys o mes vandens minkštinimo filtrą pasistatėm. Be to, minkštinimo filtras sumažina ir permanganato kiekį. Paprasčiau tariant, tai yra durpė, kuri nudažo vandenį gelsva spalva. Pas mus šis rodiklis normos neviršija - 2,62mgO2/L (norma 5mgO2/L), tačiau švaresnis vanduo nėra blogai ;)
Apie minkšto vandens privalumus dauguma turbūt girdėjote, bet jei trumpai:
    * Minkštas vanduo teigiamai veikia žmogaus kūno odą
    * Ilgėja buitinių prietaisų, kaitinimo elementų bei santechninės įrangos eksploatacijos laikas
    * Mažėja išlaidos skalbimo ir buitinėms valymo priemonėms
    * Užtikrinamas efektyvesnis ir ekonomiškesnis šildymo sistemų darbas.
  
Vandens minkštinimo filtrai

Vandens minkštinimo įrenginiai jonų mainų reakcijos dėka iš vandens pašalina „sunkiuosius“ jonus (kalcio ir magnio), taip pat dalį geležies ir mangano junginių, pakeičiant juos natrio jonais.
Šio tipo filtruose vandens minkštinimo funkciją atlieka speciali įkrova. Naudojama įkrova yra maistinės švarumo klasės, ilgaamžė, chemiškai atspari. Šių savybių dėka, sąlygos vystytis patologiniams mikroorganizmams susidaro labai retai. Vykstant jonų mainų reakcijai įkrova ilgainiui „prisisotina“ ir tolesnis vandens minkštinimo procesas tampa neefektyvus, todėl jos savybių atstatymui būtinos filtro regeneravimo operacijos panaudojant specialų druskos tirpalą.
Regeneracijos metu į kanalizaciją išplaunamos netirpios kalcio ir magnio druskos, o filtro užpildas „pakraunamas“ natrio jonais. Regeneracijos operacijos yra automatizuotos – valdymą atlieka kompiuterinis valdymo vožtuvų blokas. Taigi, vandens minkštinimo filtrų priežiūra reikalauja minimalių pastangų – pakanka periodiškai patikrinti druskos kiekį druskos tirpalo laikymo talpoje.
Pas mus sumontuotas CLACK (JAV) gamintojo vandens minkštinimo įrenginys CL-SA-25, kurio parametrai sekantys:


Nuotraukoje minkštinimo įrenginys pažymėtas skaičiumi 1. Skaičiumi 2 pažymėta druskos tirpalo laikymo talpa.


Minkštintojo valdymo blokas:


Speciali druska talpoje:


Ties tuom tikriausia viskas ką norėjau papasakoti, rašliava ir taip gavosi netrumpa ;)
Daugiau trumpų įrašų ir žinučių rasite Facebook'e: https://www.facebook.com/lrknamas/

Komentarai

  1. Sveiki, o gal galite pasakyti kiek tokia filtravimo sistema plius minus kainuoja be montavimo darbu? Greitu laiku teks pas save atlikti ta pati, gelezis taip pat virsyja norma stipriai, butu gerai zinoti kokiai sumai nusiteikti :)

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos tinkuoti sienos, iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus.
Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai.
Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos.
Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo":


Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100mm Paroc eXt…

Sienų tinkavimas

Tinkuoti sienas nusprendėme po grindų betonavimo. Norėjau, kad būtų sumontuoti šildymo ir vandentiekio kolektoriai, sienose ir grindų šiltinimo sluoksnyje išvedžioti vandentiekio vamzdeliai ir viskas tvarkingai užsitinkuotų. Todėl buvo pasirinktas toks vidaus darbų eiliškumas.
Pirmosiomis liepos dienomis tinkuotojai jau objekte ir ruošiasi darbui.Kas sekate mano dienoraštį, tikriausia pamenate, kad vidines laukinių sienų siūles papildomai sandarinau Soudal Soudatight LQ mastika - Sienų sandarinimas. Nors mastikos instrukcijoje rašoma, kad tinkuoti ant jos galima niekuom papildomai nedengiant, tačiau tinkuotojai patarė siūles pertepti gruntu, - bus patikimiau. Taigi paėmėme štai tokio grunto ir per porą vakarų atlikau šią užduotį.
Iš pradžių sienos uždrebiamos tinku grubiai ir išlyginamos iki reikiamo storio. Paviršius, kol neapdžiūvęs, nelabai tvirtas, braukiant ranka byra tinko dalelės. Džiūdamas jis vis labiau kietėja.

Tinko storis gaunasi apie 1cm

Tada sienos dengiamos skysta tink…

Renkamės lauko duris

Šis įrašas atsirado todėl, kad norime išgirsti nuomonių ir atsiliepimų, kurie padėtų apsispręsti, kokias lauko duris pasirinkti.
Kažkas pagalvos, kokios dar lauko durys, jei statybos dar net nepradėtos. Aš mąstau kiek kitaip. Dėžutę planuojame pastatyti dar šiemet. Jei viskas vyks sklandžiai, smagu būtų nepalikti žiemoti tuščių angų, o sustatyti langus ir duris. Jei tai pavyktų, galbūt net žiemos metu būtų galima atlikti kai kuriuos darbus, tarkim perdangos šiltinimą, vidaus kanalizacijos ir elektros išvedžiojimą. Durų užsakymo klausimas man neatrodo labai tolimas, todėl jau dabar noriu apsispręsti, kokias duris užsakyti atėjus laikui.
Jei su langais viskas daugmaž aišku, nesunkiai randame jų parametrus bei vartotojų atsiliepimus, tai su šiltomis durimis situacija kiek kitokia. Statome šiltą namą, taigi pagrindinis kriterijus durims - gera šiluminė varža, tinkanti A/A+ klasės statiniui. A klasės namui, lauko įėjimo durų šilumos perdavimo koeficientas turėtų būti ne didesnis nei 1 W/m2…