Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Grindinis šaldymas

Taip taip, visiškai teisingai, - ŠALDYMAS :D
Apie grindinį šildymą, kaip vieną efektyviausių šiuo metu naudojamų žematemperatūrių patalpų šildymo būdų, tikriausia žino visi. O dabar pakalbėkim apie patalpų vėsinimą "šaltomis" grindimis.
Kas bent kiek domėjosi šilumos siurblių veikimo principu, žino, kad tai tiesiog "atvirkščias" buitinis šaldytuvas, šaldantis lauką, tačiau šildantis vidaus grindis. Bet pasirodo, kad kai kurie šilumos siurblių modeliai gali dirbti ir įprastu šaldytuvo režimu, kai šaldomas vidus, o šildomas laukas. Būtent tokį modeli, dar namo komunikacijų įrenginėjimo metu pasirinkome ir mes.
Šilumos siurblio oras-vanduo montavimas ir paleidimas
Atšilus orams, nors namas ir inertiškas temperatūrų pokyčiams, pajutome, kad dienomis saulė gana smarkiai pašildo patalpų orą bei grindis ir vidaus temperatūra turi tendenciją po truputį didėti. Mūsų šeima pratusi gyventi santykinai vėsiomis sąlygomis. 21, na gal maksimum 22 laipsniai patalpose mums jau yra ta riba, nuo kurios aplinką vertiname išsireiškimu "perkaršta" :)
Kai kambarių termostatai ėmė rodyti 21,5 - 22 laipsnius šilumos, nusprendžiau išbandyti, kiek efektyvi vėsinimui ši mums dar mažai pažystama šilumos siurblių "šaldymo" funkcija. Tuo tikslu, nors užsakant įrenginį mūsų ŠS vidiniame bloke vėsinimo funkcija ir buvo papildomai įdiegta, vistiek teko nuimti vidinio bloko priekinę panelę ir perjungti specialų komutatorių, kad ši funkcija būtų aktyvuota. Tai padarius ir perkrovus ŠS, valdymo pulte, šalia galimų šildymo režimų pasirinkimų atsirado ir "namelis su snaige viduje", - vėsinimo režimo funkcija.


Dabar pagrindiniame valdymo pulto lange galima pasirinkti, kokios temperatūros termofikatas turi tekėti grindimis. Galimas temperatūrų diapazonas 5-25 laipsniai.Dar galima sukurti savo vėsinimo režimo darbo grafiką, pasinaudojant laikmačiu ir nurodant, kada vėsinimas veiks o kada bus neaktyvus.
Iškart nusprendžiau išbandyti vėsinimo efektyvumą, todėl gana drastiškai sumažinau termofikato temperatūrą ir nustačiau ją ties 12 laipsnių riba. Patalpose tuo metu buvo ~21,5 laipsnių šilumos. Termostatus, kadangi jie pritaikyti darbui tik šildymo režime, teko nustatyti maksimaliai 30 laipsnių temperatūrai, kad grindų kontūrai tiesiog būtų nuolat atidaryti.Tuoj įsijungė ŠS lauko blokas ir prasidėjo termofikato varinėjimas grindų šildymo kontūrais.
Sekančią dieną, praėjus 14 valandų nuo "šaldymo" paleidimo, nors dieną pro langus ir šildė tikrai vasariška saulė, patalpų temperatūra buvo "numušta" trim laipsniais.
Turint omeny, kad ŠS turėjo atvėsinti gana nemažą termofikato kiekį, kuris savo ruožtu turėjo atvėsinti grindų betono plokštę, manau toks vėsinimas vistik pakankamai efektyvus ir tikrai padės palaikyti komfortišką mikroklimatą name netik žiemą, bet ir vasarą.


Reikia paminėti tai, kad nepagalvojau sukonfigūruoti rekuperatoriaus taip, kad paduodamas oras nebūtų pašildomas pašalinamu oru, kad nevyktų šilumos mainai. Taigi faktiškai rekuperatorius "trukdė" maksimaliai greitai atvėsinti patalpas.
Atjungiau rekuperatoriaus šilumos mainus ir palikau patalpas vėsti dar 5 valandas. Tuo tarpu už langų "siautėjo" įsibėgėjanti vasara :D Drastiško temperatūros sumažėjimo nebebuvo, temperatūra patalpose nukrito dar 0,5 laipsnio ir name pasidarė maloniai vėsiai gaivu.


Mūsų rekuperatorius taipogi turi savotišką "vėsinimo" funkciją.
Namo "žarnynas" - rekuperacija
EKO režime galima nustatyti minimalią ir maksimalią paduodamo oro temperatūrą. Orientuodamasis į tai rekuperatorius automatiškai reguliuoja oro srautų intensyvumą bei įjungia arba išjungia šilumos mainus. Jei paprasčiau, kai tarkime dieną paduodamo oro temperatūra viršija maksimalią nurodytą, srautai imami riboti. O tarkime naktį, kai paduodamo oro temperatūra nukrenta, srautai neberibojami, gali netgi įsijungti šilumos mainai, kad palaikyti paduodamo oro temperatūrą nurodytame temperatūrų diapazone.Kokie tokio patalpų vėsinimo būdo minusai? Tikrai kolkas neįžvelgiu tokių. Teko skaityti samprotavimus, kad nemalonu vaikščioti basomis vėsiomis grindimis. Bet, argi nėra malonu karštą dieną padėti pėdas ant vėsaus pagrindo? Argi žiemą, kai termofikatas šildo grindis tik iki 22-25 laipsnių, grindys pasidaro "maloniai šiltos"? Tikrai taip nemanau, tačiau manau, kad jei tai ir yra "minusas", tai šio vėsinimo būdo teikiamas patogumas, efektyvumas ir ekonomiškumas, naudojant tą pačią sistemą ir šildymui ir vėsinimui, atperka tą "minusą" ;)
Kolkas pastačiau į grindis paduodamo termofikato temperatūrą ties devyniolika laipsnių. Gal vėliau vėsinimo temperatūrą padarysim žemesnę, tačiau patį vėsinimą laikmačio pagalba nurodysime vykdyti naktį. Stebėsim aplinką ir bandysim neperkaisti šią vasarą ;)


Komentarai

 1. Sveiki.o kaip del kondensato?nerasoja vamzdziai?!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sausa ir grazu. Konturu vmzdukai kolektorinej apsiltinti. Teoriskai galetu ties ivadu kondensuotis, bet kai temperaturu skirtumai iki 10 laipsniu, baimintis tikrai nera ko. Pastacius saldyt paduodama iki kokiu 5, kai viduj kokie 25, kolektoriaus ivadas manau parasotu, bet tokiu kontrastu daryti tikrai nereikia ir neprireiks

   Panaikinti
 2. O pats katilinines vamzdynas izoliuotas?ir tarkim kiek laipsniu zemesne temperatura paduodamo vandens esate nustate nei patalpu temperatura?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Katilines vamzdynas neapsiltintas (isskyrus vamzdukus jungiancius su isoriniu bloku). Kambariuose nurodyta palaikyti 20,5 laipsnio. Pagal patalpu temperatura isijungineja vesinimas. I grindis paduodamas nustatytas 17 laipsniu

   Panaikinti
  2. Toliau matysim, kaip bus vasaros begyje. Pasikoreguosim vesinimo rezimus ir atsirinksim mums tinkamiausia scenariju ;)

   Panaikinti
 3. Sprendziu sia dilema ar grindinis saldymas visada bus efektyvus ir spes atvesinti. Ypac karstomis vasaros dienomis kai plieskia saule pro langus. I kokia puse orientuoti Jusu langai?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Didzioji dalis langu rytu ir pietu puseje. Manau tokio vesinimo esme, kad jis tiesiog neleis saulei ikaitinti grindu plokstes. Kiek truks iki nurodytos temperaturos, - atvesins tamsiuoju paros metu.

   Panaikinti
 4. O kokios grindys? Ar "nesupoškės" nuo temperatūrų skirtumo?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. vinilas. jus neisivaizduokit kad tie skirtumai 15-20 laipsniu :D Kiek paziurejau kaip dirba automatika, tai paduodamo lyginant su patalpos temperatura skiriasi iki 10 laipsniu. Manau vesinimo darbo rezimai jau yra pramastyti, kaip ir sildymo ;)

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos  tinkuoti sienos , iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus. Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai. Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos. Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo": Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100m

Elektros instaliacija

Balandžio 17d. susitikome su elektrikais ir pradejome elektros instaliacijos darbus. Pagrindinius kabelius norime pakloti po grindimis, taigi skubame pasidaryti elektros instaliaciją, kad neužvilkinti ateities darbų. Su elektriku Vaciu buvome susitike ir apsitarę jau prieš pusantro mėnesio, kai darbai dėl šalčių buvo sustoję. Šį elektriką man rekomendavo statybininkai, bei pažystama, kurios name elektros instaliaciją darė būtent Vacys, - tokios rekomendacijos gana patikimas garantas, kad žmogus išmano savo darbą ir yra puikus savo srities specialistas. Savo ruožtu dabar, kai darbai jau baigti, taipogi prisidedu prie gerų atsiliepimų apie šį meistrą. Jei kažkam reikės patikimo elektriko Šiauliuose, rekomenduoju: Vacys 8 603 01233 Turėjau pasiruošęs preliminarią schemą su numatomais taškais patalpose. Aptarėme ją, gavau pastabų bei patarimų, kas man labai patiko. Padarėme korekcijų, numatėme skydinių vietas. Taipogi namų darbams gavau informacijos ir patarimų dėl elektros išvadų į lauk

Lubos

Lubas nusprendėme daryti gipsines su šešėline siūle palei sienas. Išimtis - techninė patalpa ir tambūras. Čia bus armstrong tipo pakabinamos lubos. Priežastis? Šiose patalpose sumontuoti visi rekuperacijos mazgai, paskirstymo dėžės, triukšmo slopintuvai. Teoriškai, kažkada prie jų gali būti reikalingas priėjimas, o pakabinamos lubos leidžia tai padaryti. Gipso luboms pasirinkome Knauf medžiagas. Vonios patalpoms bus naudojamas drėgmei atsparesnis žalias Knauf gipskartonis. Lazeriu pasimatavus aukščius, pradedamas montuoti lubų karkasas. Pirmiausia reikiamame aukštyje visu perimetru prisukamas Knauf UD profilis. Jo tvirtinimo vietose, tarp profilio ir sienos klijuojame bituminę sandarinimo juostą. Ši "tarpinė" gerai prisispaudžia prie sienos taip užsandarindama galimai atsiradusius nesandarumus išgręžus skyles į mūrą. Kad tvirtinimo vieta būtų maksimaliai sandari, varžtų galvutes užtepiau Soudal Soudatight LQ sandarinimo mastika.