Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Vejos įrengimas

Šis blogo įrašas bus labiau apie žemdirbystę, sklypo tvarkymą, todėl ne visiems statytojams aktualus :) Nors, anksčiau ar vėliau, aplinką susitvarkyti tenka visiems ;)
Savo sklypą, 50 arų, po truputį tvarkėme nuo pat statybų pradžios, - dalį sklypo gana smarkiai pakėlėme, iškasėme kūdrą, įrengėm drenažą, nes valdiškas sovietinis užkištas ir nebefunkcionuoja. Šiems darbams, vien dėl nemažo ploto, prireikė nemažai lėšų. Tai žinoma atsiliepė ir paties namo statybų eigai. Tarkim vien išlaidos tvoros įrengimui šį rudenį nebeleido pasistatyti šilumos siurblio oras-vanduo ir teko patalpas šildyti tepalinio radiatoriaus ir rekuperatoriaus teno pagalba. Tačiau, jau pradėdami namo statybas, buvome nusprendę, kad paraleliai statyboms tvarkysime ir sklypą, -  įsikėlę į naują būstą norėsime turėti kieme tvarkingą aplinką su veja bei nors nedideliu kiekiu želdinių.
Užtvėrus tvorą (apie tai rašyta  įraše Tveriame tvorą ), labai aiškiai pasimatė, kad sklypo landšaftui suformuoti reikės dar labai daug grunto. Dvi sklypo kraštinės buvo aptvertos viename aukštyje, tačiau palei kelią suformuotas tvoros kilimas ir čia teko papildomai formuoti šlaitą.Iki prisivežant ir išplaniruojant juodžemį, sklypas atrodė štai taip:Po planiravimo darbų, vaizdas jau daug malonesnis akiai:

Sunkiai dideliam traktoriui prieinamas vietas planiravo bobkatas. Nuoširdžios mano rekomendacijos, jei kam prireiktų Šiaulių apskrityje, - tikrai puikus operatorius, nereikia stovėt ir prižiūrėt, žino kas ir kaip daroma.


Pasikalbėti dėl vejos įrengimo pasikviečiau du "žolininkus". Geresnę kainą pasiūlė o ir subjektyvia mano nuomone didesnį norą dirbti pas mane parodė VejosPro . Su jais ir sukirtome rankomis. Netrukus nei keletai dienų, vyrai su darbo įrankiais jau pas mus.
Kadangi dirvos paviršius pas mane šviežias, sudygstančių piktžolių nusprendėme nelaukti. Tai atimtų perdaug laiko ir galutiniame rezultate neaišku, ko ir kiek išdygtų. Jei veja gerai augs, ji užgoš piktžoles. O jei kažkas nepageidaujamo ir sugebės išsikeroti, - naikinsim jau vėliau.
Pirmiausia formuojami kūdros šlaitai, - grynai rankinis darbas grėbliais ir kastuvais.Po to traktorius įvairiomis kryptimis frezuoja išplaniruotą juodžemį. Po tokio juodžemio suraikymo išrenkami akmenys ir kitos šiukšlės.

Sufrezuota, išvalyta ir išlyginta ~40 arų.
Štai ir laikas sėjai. Sėklą rinkomės kokybišką Masterline Shademaster. Vienam arui sunaudota virš 3,5kg sėklos.sudėtis:
*   15 % Raudonųjų kuokštinių eraičinų - I veislės
*   15 % Raudonųjų kuokštinių eraičinų - III veislės
*   15 % Raudonųjų trumpašakniastiebių eraičinų - I veislės
*   15 % Raudonųjų trumpašakniastiebių eraičinų - II veislės
*   10 % Daugiamečių svidrių - I veislės
*   10 % Daugiamečių svidrių - II veislės
*   10 % Pievinių miglių - I veislės
*   10 % Pievinių miglių - II veislės

Kad sėklos greičiau sudygtų ir kuo greičiau pradėtų formuotis velėna, panaudojome ir trašas Yara Mila NPK 21-6-12+Mg+S+B


Sėja prasideda nuo trašų išbarstymo.


Tada, specialaus įrenginio su dozatoriumi pagalba, barstoma vejos sėkla.
Kad sėkla pasirinktame plote tolygiai išsibarstytų, visą plotą, reikia apvažiuoti du kartus, skersai o po to išilgai. Nemažai kilometrų mūsų sklype nupėdinta :)


Po sėjos, dirvos paviršiaus papildomai neužvolavome, kad kiek molingas juodžemis gavęs drėgmės nesuformuotų "plutos" apsunkinančios sėklų dygimą. Veją įrenginėjęs Audrius jau turėjo karčios patirties su persmarkiai suvoluotu dirvos paviršiumi. Pavirčius lengvai prasivolavo sėjamosios volu.
Tvenkinio šlaitai, kad nebūtų sėklos išplovimo lyjant ar laistant, buvo pridengti agroplėvele.Apsėtas "stadionas":Radome porą pasagų. Tikiuosi tai geras ženklas :)


Būsima sodo vieta:


Vaismedžius, ruošdamasis vejos įrengimui, jau iš rudens buvau iškasęs ir persodinęs į vazonus. Šį sezoną jie augs uždaromis šaknimis, o rudenį, po lapkričio, bus susodinti į nuolatinę vietą.


Baigiamasis darbas - užtvorio sutvarkymas.
Vaizdas prieš:
Vaizdas po:
Vejos sėkla užtvoriui panaudota taipogi kokybiška tik kiek pigesnė - Turfline Ornamental


Didžiausia problema, kurią reikia spręsti po vejos užsėjimo, užtikrinti laistymą, kad sėklos gerai sudygtų. Šilti ir sausi orai darbui buvo tinkami, tačiau baigus sėją, lietus tapo laukiamiausiu dalyku. Purkštuvais aplieti 40 aru - darbas ne iš lengvųjų.
Norint vienu kartu palaistyt kuo didesnį plotą, teko išbandyti keletą purkštuvų tipų. Po bandymų tapo aišku, kad nors ir sukeliu vandens slėgį iki 5-6 bar, pakankamai užmaitinti vienu metu pavyksta tik du purkštuvus. Pirmiausia išbandžiau sektorinius purkštukus, - nemažas purškiamo vandens spindulys siekiantis iki 10m, nors gamintojai ant pakuočių šį skaičių gerokai pagražina, rašydami spindulį 12-15m. Nepatiko, nes padengimas nelabai tolygus, didžiausias centre ir laistomo ploto išorinėj dalyje.Tada nupirkau porą vėduoklinių purkštuvų, - dengimas tolygesnis, tačiau norėtūsi didesnio dengiamo ploto.
Išbandžiau dar keletą purkštukų tipų. Didžiausią plotą dengia štai šis, tačiau dengia netolygiai, lieka nepalietas šuoras:Toks purkštuvas gražiai, tolygiai palaisto nemažą plotą, tačiau šiuo momentu neradau būtėnt tokio pardavime:Apsistojau ties šiais purkštuvais, kuriuos perleido bičiulis:Su dviem tokiais purkštuvais, palaikant vandens slėgį ~5bar, pavyksta padengti ~4 arų plotą.


Apsiginklavau šia įranga, ir kol nebuvo lietaus, visą laisvalaikį skyriau "pievų" laistymui.
Pora dienų intensyvaus laistymo ir diena ramaus lietaus, - štai ant rusvai pilko dirvono pasirodė pirmieji žalsvi plėmeliai.

Tikiuosi viskas susiklostys sėkmingai ir vasaros pabaigai jau turėsime žolės kilimuką.
Geru žodžiu privalau paminėti sklypą tvarkiusią VejosPro komandą, kuriai vadovavo Audrius (8 604 85116). Komanda iš Kėdainių, tačiau darbuojasi visoje Lietuvoje. Malonu ir lengva buvo tiek bendrauti, tiek dirbti kartu. Atsižvelgiant į mūsų sklypo specifiką, suderėjome tikrai konkurencingą kainą (mažesnę nei kitų tvarkytojų siūlyta). 500€ nuo suderėtos sumos bus mokama po pirmo vejos nupjovimo, kurį atliks taipogi jie, - profesionalu, tai lyg garantija ir papildomas nemokamas nušienavimas. Drąsiai rekomenduoju.

Daugiau trumpų įrašų ir žinučių rasite Facebook'e, čia galim ir pabendrauti: https://www.facebook.com/lrknamas/

Komentarai

  1. Purkštukų bandymų info labai naudinga. Pats keliatą išbandžiau, kol apsistojau ties LIDL'iniu besisukančiu :) Pats turiu miesto vandentiekį, bet irgi max 2 purkštukus aptarnauja.

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos tinkuoti sienos, iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus.
Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai.
Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos.
Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo":


Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100mm Paroc eXt…

Sienų tinkavimas

Tinkuoti sienas nusprendėme po grindų betonavimo. Norėjau, kad būtų sumontuoti šildymo ir vandentiekio kolektoriai, sienose ir grindų šiltinimo sluoksnyje išvedžioti vandentiekio vamzdeliai ir viskas tvarkingai užsitinkuotų. Todėl buvo pasirinktas toks vidaus darbų eiliškumas.
Pirmosiomis liepos dienomis tinkuotojai jau objekte ir ruošiasi darbui.Kas sekate mano dienoraštį, tikriausia pamenate, kad vidines laukinių sienų siūles papildomai sandarinau Soudal Soudatight LQ mastika - Sienų sandarinimas. Nors mastikos instrukcijoje rašoma, kad tinkuoti ant jos galima niekuom papildomai nedengiant, tačiau tinkuotojai patarė siūles pertepti gruntu, - bus patikimiau. Taigi paėmėme štai tokio grunto ir per porą vakarų atlikau šią užduotį.
Iš pradžių sienos uždrebiamos tinku grubiai ir išlyginamos iki reikiamo storio. Paviršius, kol neapdžiūvęs, nelabai tvirtas, braukiant ranka byra tinko dalelės. Džiūdamas jis vis labiau kietėja.

Tinko storis gaunasi apie 1cm

Tada sienos dengiamos skysta tink…

Renkamės lauko duris

Šis įrašas atsirado todėl, kad norime išgirsti nuomonių ir atsiliepimų, kurie padėtų apsispręsti, kokias lauko duris pasirinkti.
Kažkas pagalvos, kokios dar lauko durys, jei statybos dar net nepradėtos. Aš mąstau kiek kitaip. Dėžutę planuojame pastatyti dar šiemet. Jei viskas vyks sklandžiai, smagu būtų nepalikti žiemoti tuščių angų, o sustatyti langus ir duris. Jei tai pavyktų, galbūt net žiemos metu būtų galima atlikti kai kuriuos darbus, tarkim perdangos šiltinimą, vidaus kanalizacijos ir elektros išvedžiojimą. Durų užsakymo klausimas man neatrodo labai tolimas, todėl jau dabar noriu apsispręsti, kokias duris užsakyti atėjus laikui.
Jei su langais viskas daugmaž aišku, nesunkiai randame jų parametrus bei vartotojų atsiliepimus, tai su šiltomis durimis situacija kiek kitokia. Statome šiltą namą, taigi pagrindinis kriterijus durims - gera šiluminė varža, tinkanti A/A+ klasės statiniui. A klasės namui, lauko įėjimo durų šilumos perdavimo koeficientas turėtų būti ne didesnis nei 1 W/m2…