Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Žiema žiemužė - šildymas sausį

Apie bandymus peržiemoti kiek šilčiau jau rašiau čia:

Šildome namą neekonomiškai
Šildymo reikalai - gruodis
Pratęsiu šią temą ir aprašysiu savo pastebėjimus apie netaupų šildymą vien elektra sausio mėnesį.
Sausis kolkas šalčiausias šios žiemos mėnuo. Praktiškai visą mėnesį vidutinė paros temperatūra buvo minusinė. Naktimis temperatūra neretai krisdavo iki -15 laipsnių o ir dienomis priartėdavo prie -10 laipsnių žymos.
Sausio 7 dieną buvo paleista ir sureguliuota namo vėdinimo sistema. Nors vėdindamas patalpas rekuperatorius ir sugražina didžiąją dalį šilumos, tačiau nemaža dalis (manau 20-25proc ribose) jos visdėlto prarandama, ypač esant tokioms žemoms lauko temperatūroms. Čia jau nieko nepadarysi, -  vėdinant pravirais langais nuostoliai būtų dar didesni.
Pradėjęs naudoti rekuperatorių ir stebėdamas jo darbą, pastebėjau, kad man naudingiau sumažinti tepalinio radiatoriaus galią ir labiau pašildyti paduodamą orą rekuperatoriaus teno pagalba. Šildyti patalpas tenu ar tepaliniu radiatoriumi manau vienodai neekonomiška, tačiau į visas patalpas paduodamas šiltesnis oras užtikrina tolygesnę temperatūrą visame name, kai tuo tarpu šildant tik tepalinuku šilčiausia zona yra aplink jį o tolimiausių patalpų temperatūra laipsniu ar pusantro žemesnė.
Šiektiek pareguliuodamas tepalinuką patalpose bandžiau palaikyti apie 17 laipsnių temperatūrą.


Šildymo reikmėms sausį sunaudojome 765,61kWh. 634,08kWh sunaudojo tepalinukas ir 131,53kWh - rekuperatoriaus tenas. Viso tai sudaro 99,53€ arba 3,21€/parai.Kas penkias dienas fiksavau šildymui sunaudotą energijos kiekį. Šiuos duomenis bei vidutines paros temperatūras sudėjau į štai šį grafikėlį:


Savo pastebėjimus apie rekuperatorių bei jo darbą jau minėjau "LRK Namas" facebook'o puslapyje, bet pasikartosiu ir šiame blogo įraše.
Ar galima tikėti rekuperatoriaus suvartojamos energijos skaitliukais? Nusprendžiau tai patikrinti.
Priminsiu, kad pas mus sumontuotas Domekt Komfovent R450V rekuperatorius su C6.1 valdymo pulteliu.
Dvi kolkas šalčiausios šio mėnesio paros, - energijos sąnaudos nemažos. Fiksuoju skaitliukų duomenis ir skaičiojame:
ESO skaitliukas rodo, kad per tas dvi paras viso suvartojome 66,5kWh. Tame tarpe tepalinio radiatoriaus, kuriuo dabar šildome patalpas, skaitliukas suskaičiavo sunaudotas 54,12kWh. Rekuperatorius per tą laiką priskaičiavo 9,18kWh.
Pagal idėją, iš ESO rodmenų atėmę radiatoriaus ir rekuperatoriaus "prisuktas" kolovatvalandes turėtume gauti 0. Taip nėra, skirtumas sudaro "pradingusias" 3,2kWh. Tai nėra labai reikšmingas skaičius, viso ~4,8%. Manau tokia reikšmė "įsipaišo" į skaitiklių matavimo tikslumo paklaidas. Reikia paminėti, kad abi paras bent minimaliai energijos naudojo ir signalizacija bei budėjimo režimu dirbantis gręžinio siurblio dažnio keitiklis, kurių suvartotos energijos kiekio išmatuoti negalėjau. Žinoma, šie prietaisai per porą parų nesuvartojo 3,2kWh, tačiau pamatavus jų sanaudas, paklaida būtų dar mažesnė.
Taigi, akivaizdu, kad rekuperatoriaus gamintojas neturėjo tikslo "pagražinti" įrenginio charakteristikų ir C6.1 skaitliuko rodmenimis galima tikėti  
Pats rekuperatorius dabar dirba AUTO režimu, programą kuriam sustačiau pats. Kadangi name kolkas negyvenama ir nedirbama, tai vėdinimas vyksta nevisą parą. Naktį, bei ryte ir vakare, kai temperatūros lauke būna žemiausios, vėdinama minimaliai. Dieną, kai kiek šilčiau, patalpos pravėdinamos intensyviau. 
Programa atrodo taip:
9:00 - 11:00 MINIMALUS
11:00 - 15:00 NORMALUS
15:00 - 16:00 INTENSYVUS
16:00 - 1:00 MINIMALUS
1:00 - 9:00 nevėdinama
Manau sekantį mėnesį dar pailginsiu darbo intensyviu režimu laiką, - pažiūrėsiu, kaip tai atsilieps šildymo kaštams. Tenas visuose režimuose nustatytas pašildyti paduodamą orą iki 23 laipsnių o kiti atskirų režimų parametrai matosi šiose foto:

Dar pastebėjau, kad nors oro padavimo ortakis pas mus tik ~4,5m ilgio, paduodamas oras tekėdamas juo spėja truputį įšilti. Paduodant orą minimaliu srautu lauko temperatūra rodoma aukštesnė nei paduodant intensyvesniu srautu.
Kartais, kai lauke nėra labai šalta, šilumokaita vyksta ir labai efektyviai:


Prisiminiau dar vieną momentą, kurį manau verta paminėti. Pirmomis rekuperatoriaus darbo dienomis, kai lauko temperatūra buvo labai žema, pastebėjau išorėje truputį rasojantį oro paėmimo kameros kampą. Matyt gamyklinis šios kameros apšiltinimas nėra pakankamas esant -15 laipsnių ar žemesnei temperatūrai. Turėjau XPS likučių, išpjoviau dvi stačiakampes detales ir įspraudžiau jas oro paėmimo kameroje, taip papildomai ją apšiltindamas, - rasojimas dingo iškart.

 


Daugiau trumpų įrašų ir žinučių rasite Facebook'e: https://www.facebook.com/lrknamas/ Čia galime ir pabendrauti.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos tinkuoti sienos, iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus.
Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai.
Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos.
Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo":


Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100mm Paroc eXt…

Sienų tinkavimas

Tinkuoti sienas nusprendėme po grindų betonavimo. Norėjau, kad būtų sumontuoti šildymo ir vandentiekio kolektoriai, sienose ir grindų šiltinimo sluoksnyje išvedžioti vandentiekio vamzdeliai ir viskas tvarkingai užsitinkuotų. Todėl buvo pasirinktas toks vidaus darbų eiliškumas.
Pirmosiomis liepos dienomis tinkuotojai jau objekte ir ruošiasi darbui.Kas sekate mano dienoraštį, tikriausia pamenate, kad vidines laukinių sienų siūles papildomai sandarinau Soudal Soudatight LQ mastika - Sienų sandarinimas. Nors mastikos instrukcijoje rašoma, kad tinkuoti ant jos galima niekuom papildomai nedengiant, tačiau tinkuotojai patarė siūles pertepti gruntu, - bus patikimiau. Taigi paėmėme štai tokio grunto ir per porą vakarų atlikau šią užduotį.
Iš pradžių sienos uždrebiamos tinku grubiai ir išlyginamos iki reikiamo storio. Paviršius, kol neapdžiūvęs, nelabai tvirtas, braukiant ranka byra tinko dalelės. Džiūdamas jis vis labiau kietėja.

Tinko storis gaunasi apie 1cm

Tada sienos dengiamos skysta tink…

Renkamės lauko duris

Šis įrašas atsirado todėl, kad norime išgirsti nuomonių ir atsiliepimų, kurie padėtų apsispręsti, kokias lauko duris pasirinkti.
Kažkas pagalvos, kokios dar lauko durys, jei statybos dar net nepradėtos. Aš mąstau kiek kitaip. Dėžutę planuojame pastatyti dar šiemet. Jei viskas vyks sklandžiai, smagu būtų nepalikti žiemoti tuščių angų, o sustatyti langus ir duris. Jei tai pavyktų, galbūt net žiemos metu būtų galima atlikti kai kuriuos darbus, tarkim perdangos šiltinimą, vidaus kanalizacijos ir elektros išvedžiojimą. Durų užsakymo klausimas man neatrodo labai tolimas, todėl jau dabar noriu apsispręsti, kokias duris užsakyti atėjus laikui.
Jei su langais viskas daugmaž aišku, nesunkiai randame jų parametrus bei vartotojų atsiliepimus, tai su šiltomis durimis situacija kiek kitokia. Statome šiltą namą, taigi pagrindinis kriterijus durims - gera šiluminė varža, tinkanti A/A+ klasės statiniui. A klasės namui, lauko įėjimo durų šilumos perdavimo koeficientas turėtų būti ne didesnis nei 1 W/m2…