Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Žiema žiemužė - šildymas sausį

Apie bandymus peržiemoti kiek šilčiau jau rašiau čia:

Šildome namą neekonomiškai
Šildymo reikalai - gruodis
Pratęsiu šią temą ir aprašysiu savo pastebėjimus apie netaupų šildymą vien elektra sausio mėnesį.
Sausis kolkas šalčiausias šios žiemos mėnuo. Praktiškai visą mėnesį vidutinė paros temperatūra buvo minusinė. Naktimis temperatūra neretai krisdavo iki -15 laipsnių o ir dienomis priartėdavo prie -10 laipsnių žymos.
Sausio 7 dieną buvo paleista ir sureguliuota namo vėdinimo sistema. Nors vėdindamas patalpas rekuperatorius ir sugražina didžiąją dalį šilumos, tačiau nemaža dalis (manau 20-25proc ribose) jos visdėlto prarandama, ypač esant tokioms žemoms lauko temperatūroms. Čia jau nieko nepadarysi, -  vėdinant pravirais langais nuostoliai būtų dar didesni.
Pradėjęs naudoti rekuperatorių ir stebėdamas jo darbą, pastebėjau, kad man naudingiau sumažinti tepalinio radiatoriaus galią ir labiau pašildyti paduodamą orą rekuperatoriaus teno pagalba. Šildyti patalpas tenu ar tepaliniu radiatoriumi manau vienodai neekonomiška, tačiau į visas patalpas paduodamas šiltesnis oras užtikrina tolygesnę temperatūrą visame name, kai tuo tarpu šildant tik tepalinuku šilčiausia zona yra aplink jį o tolimiausių patalpų temperatūra laipsniu ar pusantro žemesnė.
Šiektiek pareguliuodamas tepalinuką patalpose bandžiau palaikyti apie 17 laipsnių temperatūrą.


Šildymo reikmėms sausį sunaudojome 765,61kWh. 634,08kWh sunaudojo tepalinukas ir 131,53kWh - rekuperatoriaus tenas. Viso tai sudaro 99,53€ arba 3,21€/parai.Kas penkias dienas fiksavau šildymui sunaudotą energijos kiekį. Šiuos duomenis bei vidutines paros temperatūras sudėjau į štai šį grafikėlį:


Savo pastebėjimus apie rekuperatorių bei jo darbą jau minėjau "LRK Namas" facebook'o puslapyje, bet pasikartosiu ir šiame blogo įraše.
Ar galima tikėti rekuperatoriaus suvartojamos energijos skaitliukais? Nusprendžiau tai patikrinti.
Priminsiu, kad pas mus sumontuotas Domekt Komfovent R450V rekuperatorius su C6.1 valdymo pulteliu.
Dvi kolkas šalčiausios šio mėnesio paros, - energijos sąnaudos nemažos. Fiksuoju skaitliukų duomenis ir skaičiojame:
ESO skaitliukas rodo, kad per tas dvi paras viso suvartojome 66,5kWh. Tame tarpe tepalinio radiatoriaus, kuriuo dabar šildome patalpas, skaitliukas suskaičiavo sunaudotas 54,12kWh. Rekuperatorius per tą laiką priskaičiavo 9,18kWh.
Pagal idėją, iš ESO rodmenų atėmę radiatoriaus ir rekuperatoriaus "prisuktas" kolovatvalandes turėtume gauti 0. Taip nėra, skirtumas sudaro "pradingusias" 3,2kWh. Tai nėra labai reikšmingas skaičius, viso ~4,8%. Manau tokia reikšmė "įsipaišo" į skaitiklių matavimo tikslumo paklaidas. Reikia paminėti, kad abi paras bent minimaliai energijos naudojo ir signalizacija bei budėjimo režimu dirbantis gręžinio siurblio dažnio keitiklis, kurių suvartotos energijos kiekio išmatuoti negalėjau. Žinoma, šie prietaisai per porą parų nesuvartojo 3,2kWh, tačiau pamatavus jų sanaudas, paklaida būtų dar mažesnė.
Taigi, akivaizdu, kad rekuperatoriaus gamintojas neturėjo tikslo "pagražinti" įrenginio charakteristikų ir C6.1 skaitliuko rodmenimis galima tikėti  
Pats rekuperatorius dabar dirba AUTO režimu, programą kuriam sustačiau pats. Kadangi name kolkas negyvenama ir nedirbama, tai vėdinimas vyksta nevisą parą. Naktį, bei ryte ir vakare, kai temperatūros lauke būna žemiausios, vėdinama minimaliai. Dieną, kai kiek šilčiau, patalpos pravėdinamos intensyviau. 
Programa atrodo taip:
9:00 - 11:00 MINIMALUS
11:00 - 15:00 NORMALUS
15:00 - 16:00 INTENSYVUS
16:00 - 1:00 MINIMALUS
1:00 - 9:00 nevėdinama
Manau sekantį mėnesį dar pailginsiu darbo intensyviu režimu laiką, - pažiūrėsiu, kaip tai atsilieps šildymo kaštams. Tenas visuose režimuose nustatytas pašildyti paduodamą orą iki 23 laipsnių o kiti atskirų režimų parametrai matosi šiose foto:

Dar pastebėjau, kad nors oro padavimo ortakis pas mus tik ~4,5m ilgio, paduodamas oras tekėdamas juo spėja truputį įšilti. Paduodant orą minimaliu srautu lauko temperatūra rodoma aukštesnė nei paduodant intensyvesniu srautu.
Kartais, kai lauke nėra labai šalta, šilumokaita vyksta ir labai efektyviai:


Prisiminiau dar vieną momentą, kurį manau verta paminėti. Pirmomis rekuperatoriaus darbo dienomis, kai lauko temperatūra buvo labai žema, pastebėjau išorėje truputį rasojantį oro paėmimo kameros kampą. Matyt gamyklinis šios kameros apšiltinimas nėra pakankamas esant -15 laipsnių ar žemesnei temperatūrai. Turėjau XPS likučių, išpjoviau dvi stačiakampes detales ir įspraudžiau jas oro paėmimo kameroje, taip papildomai ją apšiltindamas, - rasojimas dingo iškart.

 


Daugiau trumpų įrašų ir žinučių rasite Facebook'e: https://www.facebook.com/lrknamas/ Čia galime ir pabendrauti.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Angokraščių apdirbimas, palangės

Atsilaisvinus apdailininkų brigadai, su kuria buvome sutarę atlikti mūsų trobesio vidaus apdailą, kovo 19d. buvo atsivežti būtiniausi daiktai ir įrankiai, - startavome su vidaus apdailos darbais ;) Pirmame etape, kad būtų galima užsiimti sienų gražinimu, buvo įrenginėjamos lubos ir apdirbti langų angokraščiai. Angokraščių "priauginimui" panaudojome suomišką FINNFOAM kietą XPS. Ant langų profilių užsileido apie 2cm XPS'o. Apačioje buvo paliktas tarpelis palangės įstatymui. Išklijuota anga armuojama ir tinkuojama. Sudedami metaliniai apsauginiai kampai išorinių kampų apsaugai, tiek angokraščiams, tiek sienoms. Toliau sekė špakliavimas ir palangių įstatymas. Palanges pasirinkome vokiškas "Werzalit" laminuotos medžio drožlių plokštės, baltas (pieno baltumo). Turėtų būti pakankamai tvirtos, o kaip ekspluatuosis fakte, - laikas parodys. Aš buvau už kokybiškas baltas plastikines palanges, tačiau šiuo as

Šilumos siurblio oras-vanduo montavimas ir paleidimas

Praėjusią žiemą šildymo įrangos dar neturėjome, taigi patalpas šildėme tepalinio radiatoriaus bei rekuperatoriaus teno pagalba. Apie tai plačiau rašiau čia: Šildome namą neekonomiškai Šildymo reikalai - gruodis Žiema žiemužė - šildymas sausį Pasišildymai vasarį Kovą šildomės rekuperatoriumi Kaip šilumos šaltinis mūsų name, jau projektavimo stadijoje, buvo pasirinktas šilumos siurblys oras-vanduo. Netgi techninę patalpą projektavome tokio dydžio, kad kompaktiškai patalpintume būtent tokio tipo įrenginį. Konkretų šilumos siurblį teko išsirinkti jau komunikacijų vedžiojimo stadijoje, nes reikalingo diametro vamzdelius ir kabelius norėjome pasikloti po žeme, pravesdami po pamatu, kad nepažeistume namo sandarumo. Fotografijų, kaip buvo pakloti vamzdeliai ir kabeliai šilumos siurbliui yra šiame įraše: Darbai įsibėgėja Pirminiame variante rinkomės tarp Mitsubishi ir Nibe šilumos siurblių, norėjome kokybiško ir patikimo įrenginio. Abejų firmų įrenginiai nepigūs, bet tikimės, kad inv

Nulinė kanalizacija

Balandžio 9 diena. Orai gražūs ir saulėti. Pradedame darbus jau namo viduje. Iš pat ryto atvyko vaikinai iš AFS Baltic . Jų pagalba numatyta atlikti nemažai darbų, o pats pirmasis, - nulinė kanalizacija. Nulinės kanalizacijos įrengimui pasirinkome MegaPlast ir Pipelife vamzdžius. Pagrindinė šaka, - 160mm diametro vamzdis. Klozetams ir bide skirtas 110mm diametras. Plautuvėms panaudoti 50mm diametro vamzdžiai. Nulinės kanalizacijos schemutė: Darbai vyko sparčiai ir sklandžiai. Visi vamzdžiai buvo pakasti po rostverku, jo nepažeidžiant, tik išvadas į lauką kirto apšiltinimo "sijoną" maždaug 70cm gylyje po žeme. Išalas jau išėjęs, tačiau šiaurinėje pusėje, kur numatytas išvedimas į lauką, ten kur nebūna saulės, su juo dar teko pakovoti ir pasitelkti į pagalbą netgi perforatorių. Aukščiausias taškas - plautuvė virtuvėje: Aukščiausias taškas nuvestas pajungti į pagrindinę trasą. Pagrindinė trasa eina tiesiai per koridoriaus vidurį. Į j