Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Nauji augintiniai

Kad turime išsikasę kūdrą, jau žinote. Čia rasite įrašą apie tai, kaip mes ją kasėme ir tvarkėme Nauja senoji kūdra. Bet dabar ne apie tai...
Po sutvarkymo, kūdroje jau prisikaupė nemažai vandens. Ją dažnai lanko vietiniai gandrai ir tai jie daro ne šiaip sau, - čia pilna buožgalvių. Neturiu nieko prieš varlytes, bet buožgalvių prisiveisė neproporcingai daug, būtina kažką daryti.


Nusprendėme, kad laikas įleisti į kūdrą pasiganyti plėšrių žuvų. Šiuo metu Lietuvos tvenkiniuose auginamos šios plėšrios žuvys: lydekos, ešeriai ir šamai. Ešeriai nereiklūs bet gana vislūs, laikui bėgant jie gali "užgožti" kitų žuvų populiaciją. Buožgalvių ir smulkaus mailiaus populiacijos reguliavimui tiktų lydeka, tačiau lydekos nevengia pulti ir didesnių žuvų, ypač būdamos jau paaugusios. Lietuvos tvenkiniuose dažnai auginamas Europinis šamas. Tai vertinga žuvis. Užauga didelė, tačiau nesudarius ypatingų salygų, tvenkinyje natūraliai nesiveisia. Mažiau žinoma, tačiau manau verta dėmesio žuvis yra Šiaurės Amerikos šamas, dar kitaip vadinama katžuvė.
Pirmąjam įžuvinimui, kad sumažinti buožgalvių populiaciją, pasirinkau būtent šią žuvį. Kodėl? Nereikli auginimo sąlygoms, deguonies kiekiui. Ši žuvis puikiai dauginasi paprastame tvenkinyje, taigi ateinančiais metais jau bus galima gaudyti ir maistui. Žuvis vieno kaulo, be žvynų, vertinga maistinėmis savybėmis. Labai rūpinasi savo palikuonimis :)


Paieškojus, kas lietuvoje parduoda Šiaurės Amerikos šamų mailių, radau štai šiuos kontaktus Tvenkinių įžuvinimas. Sutarėme, kad į Šiaulius autobusų paštu atsiųs ~15 šamukų. Su siuntimu bus 60€. Jei šie puikiai pritaps ir matysime, kad esamo kiekio nepakanka, pavasarį bus galima įleisti papildomą kiekį šių žuvų.
Tvenkinyje vandens jau pakankama, kad būtų galima įleisti truputį smulkaus mailiaus.Šeštadienį, kaip sutarta, stotyje jau laukiau gyvos siuntos. Naujieji įnamiai atkeliavo sėkmingai 5L talpoje. Žuvytės dar jaunos, iki 10cm ilgio.
Suleidome mailių į kūdrą. Tikiuosi sėkmingai adaptuosis ir kitąmet buožgalvių antplūdis nebebus toks gausus ;)


Komentarai

 1. Invazinių zuvu prisileidote.....bedu su gamtos apsauga galit turėti, kokių jau turėjo šių žuvų platintojas ;) dar grundulų reikėjo isikeisti.... pasidomėkite kas ir kaip kitą kart

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jei privatus tvenkinys ir platinimu neužsiimu irgi gali prisikabinti?

   Panaikinti
  2. Pasak wiki, ši žuvis nėra įtraukta į invazinių gyvūnų sąrašus. Ji yra introdukuota, t.y. auginama žuvų ūkiuose.

   Panaikinti
  3. https://lt.m.wikipedia.org/wiki/Invazin%C4%97_r%C5%AB%C5%A1is

   Panaikinti
 2. Mes naujame tvenkinyje prieš 6 metus įleidom tik ešerius ir plačiakakčius. Buvo kažkokių saulažuvių atsiradę, bet paaugę ešeriai išnaikino. Ešeriukus tiek ant plūdės, tiek ant blizgės traukiam labai gražius - vieno dviem pakanka. Neleidom dugnąknisių, nes pas mus molis. Neleidom ir amūro, kol nebuvo žolių, bet šiais metais jau reikia bent vieno.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kaip žuvys pas jus peržiemoja, viskas tvarkoj? Papildomai orą pumpuojate ar ekečių pakanka?
   Aš irgi žadu dar lynų ir plačiakakčių įleisti. Apie amūrus, kai jau žolių prižels pagalvosim

   Panaikinti
  2. Žiemoja puikiai - nieko nepumpuoju, ekečių medarau, niekas neišduso. Gal dėl to, kad pradėjau labai kukliai - nuo nedidukų 6 plačiakakčių ir tiek pat ešeriukų. Augalų irgi niekas nenaikino - tai viskas susireguliavo. Dabar plačiakakčiai labai dideli, ešerių daug ir visokių. Buožgalviai beja labai gerai tokius debesis dumblių ne dumblių naikina - supuola jų milijonas ir nyksta tavo akyse
   Bet dabar jų jau beveik nematau.

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos tinkuoti sienos, iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus.
Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai.
Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos.
Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo":


Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100mm Paroc eXt…

Sienų tinkavimas

Tinkuoti sienas nusprendėme po grindų betonavimo. Norėjau, kad būtų sumontuoti šildymo ir vandentiekio kolektoriai, sienose ir grindų šiltinimo sluoksnyje išvedžioti vandentiekio vamzdeliai ir viskas tvarkingai užsitinkuotų. Todėl buvo pasirinktas toks vidaus darbų eiliškumas.
Pirmosiomis liepos dienomis tinkuotojai jau objekte ir ruošiasi darbui.Kas sekate mano dienoraštį, tikriausia pamenate, kad vidines laukinių sienų siūles papildomai sandarinau Soudal Soudatight LQ mastika - Sienų sandarinimas. Nors mastikos instrukcijoje rašoma, kad tinkuoti ant jos galima niekuom papildomai nedengiant, tačiau tinkuotojai patarė siūles pertepti gruntu, - bus patikimiau. Taigi paėmėme štai tokio grunto ir per porą vakarų atlikau šią užduotį.
Iš pradžių sienos uždrebiamos tinku grubiai ir išlyginamos iki reikiamo storio. Paviršius, kol neapdžiūvęs, nelabai tvirtas, braukiant ranka byra tinko dalelės. Džiūdamas jis vis labiau kietėja.

Tinko storis gaunasi apie 1cm

Tada sienos dengiamos skysta tink…

Renkamės lauko duris

Šis įrašas atsirado todėl, kad norime išgirsti nuomonių ir atsiliepimų, kurie padėtų apsispręsti, kokias lauko duris pasirinkti.
Kažkas pagalvos, kokios dar lauko durys, jei statybos dar net nepradėtos. Aš mąstau kiek kitaip. Dėžutę planuojame pastatyti dar šiemet. Jei viskas vyks sklandžiai, smagu būtų nepalikti žiemoti tuščių angų, o sustatyti langus ir duris. Jei tai pavyktų, galbūt net žiemos metu būtų galima atlikti kai kuriuos darbus, tarkim perdangos šiltinimą, vidaus kanalizacijos ir elektros išvedžiojimą. Durų užsakymo klausimas man neatrodo labai tolimas, todėl jau dabar noriu apsispręsti, kokias duris užsakyti atėjus laikui.
Jei su langais viskas daugmaž aišku, nesunkiai randame jų parametrus bei vartotojų atsiliepimus, tai su šiltomis durimis situacija kiek kitokia. Statome šiltą namą, taigi pagrindinis kriterijus durims - gera šiluminė varža, tinkanti A/A+ klasės statiniui. A klasės namui, lauko įėjimo durų šilumos perdavimo koeficientas turėtų būti ne didesnis nei 1 W/m2…