Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Sodo reikaliukai - skiepijimas

Apie vaismedžius, augusius mano sklype, jų persodinimą bei genėjimą buvau rašęs:
Tampu pradedančiu sodininku
Užveisėme sodą
Pavasarinis vaismedžių genėjimas

Pavasario laukimas šiemet prailgo. Teko ilgokai laukti pavasariniam vaismedžių skiepijimui tinkamo laiko. Tačiau svarbu būti tinkamai tam pasiruošus. Dar kovo gale, kai lauke buvo pakankamai šalta ir vaismedžiai dar miego būsenoje, pasirūpinau įskiepiais perskiepijamom slyvom ir obelim. Įskiepius pasiruošti galima ir rudens gale - žiemos pradžioje ir laikyti iki pavasario vėsioje, tamsioje patalpoje. Aš to nebuvau padaręs, todėl mano įskiepiai buvo nukirpti jau pavasarį ir iki skiepijimo palaikyti šaldytuve.
Su įskiepiais man ir vėl padėjo Ralių medelynas. Sodininkas Kęstas ir jo mama man priruošė reikelingų trešnių, slyvų ir obelų šakelių.


Skiepyti vaismedžius nusprendžiau šį savaitgalį. Lauke šilta tik kiek vėjuota. Ankstyvosios mano trešnės jau skleidžia pumpurus, - sulotekis jau įsibėgėjo.


Per žiemą išklausiau ne vieną yotube "kursą" apie vaismedžių skiepijimą. Jaučiuosi "pasikaustęs" ir šioms chirurginėms operacijoms pasiruošiau rimtai ;)


Skiepijau keletu būdų. Panašaus diametro šakeles skiepijau priglaudžiant, sutapdinant žievės kraštus ir sukabinant liežuvėliu:Visus skiepus apsaugojau nuo drėgmės praradimo plastikiniais maišeliais.


Kai poskiepio ir įskiepio diametras skyrėsi, skiepijau į plyšį, sutapdindamas žievės kraštą:Priklausomai nuo poskiepio diametro, naudojau vieną arba du įskiepius.


Esant dideliam poskiepio diametrui, skiepijau užkišdamas už žievės. Naudojau du, tris o kaikur ir keturis įskiepius.Žiūrint skiepijimo video, viskas atrodo paprasta. Tačiau realybėje, kol nėra susiformavusių įgūdžių, teko gerokai pasikrapštyti ir pavargti. Džiaugiuosi, kad rankos liko sveikos ir nesupjaustytos, nes įrankiai buvo išgaląsti iki skalpelio aštrumo :D
Pirmiausia skiepijau slyvas, - jų skiepijimo sėkme kiek abejoju. Įpusėjus darbą, skiepijant obelis, ranka dirbo jau daug tiksliau ir greičiau, pjūviai gavosi tikslesni ir lygesni. Manau bent obelų skiepijimas turėjo pavykti ;)
Na ir patys perskiepyti medeliai prieš ir po...
Į šią slyvą skiepijau keletą trešnių veislių:


Ši slyva įskiepyta persiku ir keliomis slyvų veislėmis:Obelaitė įskiepyta trimis saldinėmis veislėmis:Obelaitė - šeimos medis:Užtrukau visą dieną. Medeliai "subiguduoti" :


Liko palaukti 3-4 savaites ir bus galima daryti pirmines išvadas apie skiepijimo sėkmingumą.
Boružė ant įskiepyto vaismedžio, - geras ženklas?


Noriu užsiminti apie eksperimentą Medeliai iš sėklų. Buvo susodinta ~60 įvairių medelių sėklų. Gana greitai sudygo tik piramidinės juodosios pušelės. Kitokių daigų dar nesulaukiau. Palauksiu dar mėnesį ir... Jei vėl sumąstysiu daiginti sėklas, susirinksiu jas pats, gamtoje. Šiam momentui turiu tik 6 augančias pušeles, - su kaimynu pasidalinti nėra kuom :(


Komentarai

 1. sveiki. o apie donorus gal trumpai galit papasakot. iš kur ėmėt, kada ėmėt, kur laikėt, kaip atsirinkot? ačiū

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ūglius kirpom:
   "Dar kovo gale, kai lauke buvo pakankamai šalta ir vaismedžiai dar miego būsenoje, pasirūpinau įskiepiais perskiepijamom slyvom ir obelim"
   Įskiepius gavau susitaręs:
   "Su įskiepiais man ir vėl padėjo Ralių medelynas. Sodininkas Kęstas ir jo mama man priruošė reikalingų trešnių, slyvų ir obelų šakelių."
   "mano įskiepiai buvo nukirpti jau pavasarį ir iki skiepijimo palaikyti šaldytuve"
   Veisles pasirinkau pats iš jų interneto puslapio ;)

   Panaikinti
  2. Šaldytuve - tik ne saldymo kameroje, o bendrame skyriuje, apatineje voneleje ;)

   Panaikinti
  3. Raliu medelyne pernai buvau pirkes tresniu sodinuku. Siemet kova, kai dar lakesi salciai, susisiekiau su Kestu ir sutarem, kad duos sakeliu iskiepiams. Gautas sakeles susukau i maiseli ir iki skiepijimo laikiau saltai saldytuvo voneleje, kad "miegotu". Jei nepavyks pavasarinis skiepijimas, gal bandysiu akiuoti vasara, - teks vel vaziuoti sakeliu.

   Panaikinti
  4. Įskiepiu pavasariniam skiepijimui dabar vargiai begausite, bet galite bandyt pasikalbeti su sodininkais jusu apylinkese vasara, kai vyksta genejimas. Gausit sakeliu ir galesit akutemis paskiepyti. Tai reiktu planuotis rugpjuciui

   Panaikinti
  5. ačiū. o kaip surast iš savų tinkamą šakelę įskiepiui? jos matau tokios storokos, nepanašu, kad nugenėtos galūnės metinių auglių.

   Panaikinti
  6. Iskiepiui tinkamiausios yra paskutiniu metu sakeles, is bedos ir praejusiu. Paskutiniu metu sakeles, tai butu pats sakos galas, einant nuo galo zemyn iki tokio lyg ziedo-gumbelio. Apziurekit atidziai, pamatysit. O metiniu ugliu buna ivairaus storio, priklausomai nuo augalo, augimo salygu ir pan. As pats buvau parsivezes iskiepiams nuo 3mm diametro obels iki pirsto storio tresnes ugliu.

   Panaikinti
  7. Jei jus kazkur netoli Siauliu gyvenat, galit kreiptis, - vasara jau ir pas mane manau bus ka pageneti, liks sakeliu su pumpurais akiavimui ;)

   Panaikinti
 2. Kad taip rimtai užsiemėt, tai gal bandysit ir krapus ar kitas prieskonines žoles įskiepyti? :-) (Ref. Velykinė svajonių sodų laida)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. negirdejau apie tokius sposus :D

   Panaikinti
  2. Tai būtinai pažiūrėkit reportažą su Amšiejum, rimtas žmogus vis tik. Anokie čia šposai :-)

   Panaikinti
 3. :) Ypac kaip velykos buvo balandzio 1 :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Gal jau yra matomi skiepijimo rezultatai? :)

  AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Šilumos siurblio oras-vanduo montavimas ir paleidimas

Praėjusią žiemą šildymo įrangos dar neturėjome, taigi patalpas šildėme tepalinio radiatoriaus bei rekuperatoriaus teno pagalba. Apie tai plačiau rašiau čia: Šildome namą neekonomiškai Šildymo reikalai - gruodis Žiema žiemužė - šildymas sausį Pasišildymai vasarį Kovą šildomės rekuperatoriumi Kaip šilumos šaltinis mūsų name, jau projektavimo stadijoje, buvo pasirinktas šilumos siurblys oras-vanduo. Netgi techninę patalpą projektavome tokio dydžio, kad kompaktiškai patalpintume būtent tokio tipo įrenginį. Konkretų šilumos siurblį teko išsirinkti jau komunikacijų vedžiojimo stadijoje, nes reikalingo diametro vamzdelius ir kabelius norėjome pasikloti po žeme, pravesdami po pamatu, kad nepažeistume namo sandarumo. Fotografijų, kaip buvo pakloti vamzdeliai ir kabeliai šilumos siurbliui yra šiame įraše: Darbai įsibėgėja Pirminiame variante rinkomės tarp Mitsubishi ir Nibe šilumos siurblių, norėjome kokybiško ir patikimo įrenginio. Abejų firmų įrenginiai nepigūs, bet tikimės, kad inv

Angokraščių apdirbimas, palangės

Atsilaisvinus apdailininkų brigadai, su kuria buvome sutarę atlikti mūsų trobesio vidaus apdailą, kovo 19d. buvo atsivežti būtiniausi daiktai ir įrankiai, - startavome su vidaus apdailos darbais ;) Pirmame etape, kad būtų galima užsiimti sienų gražinimu, buvo įrenginėjamos lubos ir apdirbti langų angokraščiai. Angokraščių "priauginimui" panaudojome suomišką FINNFOAM kietą XPS. Ant langų profilių užsileido apie 2cm XPS'o. Apačioje buvo paliktas tarpelis palangės įstatymui. Išklijuota anga armuojama ir tinkuojama. Sudedami metaliniai apsauginiai kampai išorinių kampų apsaugai, tiek angokraščiams, tiek sienoms. Toliau sekė špakliavimas ir palangių įstatymas. Palanges pasirinkome vokiškas "Werzalit" laminuotos medžio drožlių plokštės, baltas (pieno baltumo). Turėtų būti pakankamai tvirtos, o kaip ekspluatuosis fakte, - laikas parodys. Aš buvau už kokybiškas baltas plastikines palanges, tačiau šiuo as

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos  tinkuoti sienos , iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus. Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai. Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos. Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo": Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100m