Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Tvarkome kiemą - trinkelės

 Praėjo lygiai trys metai nuo pačios mūsų namo statybų pradžios 2017 metų rugsėjo 11 dieną, kai buvo "nuimtas" augalinis sluoksnis statybų aikštelei. Ir štai, mes pagaliau įsikraustėme į naujuosius namus.

Šiektiek apsipratus su naująja  buitimi, atėjo laikas apsitvarkyti ir lauke. Visas namo kiemas kolkas tebebuvo toks, koks ir statybų metu, - sutrombuotas smėlis su maltu betonu ir skalda. Papildomas stimulas susitvarkyti kiemą buvo ir tai, kad į namus nešėsi nemažai smėlio ir dulkių, kas įsikrausčius ėmė ypatingai erzinti.

Kadangi geras, tvirtas pagrindas trinkelių klojimui per trejus metus jau buvo susigulėjęs, suvažinėtas ir savaime "pasiruošęs", liko tik sukirsti rankom su trinkelių klojėjais ir startuoti. 

Meistrus jau turėjau nusižiųrėjęs, - apžiūrėtas pas bičiulį įrengtas kiemas bei tos pačios brigados darbai kaiminystėje. Matyti atlikti darbai mums patiko, taigi abejonių dėl brigados patikimumo bei darbų kokybės neliko ir ramia širdim sukirtom rankom.

Kad vyrams būtų daugiau aiškumo, pageidavimus aptarėme netik žodžiu, bet pabraižiau ir eskizą-schemutę. Darbų eigoje, atsižvelgiant į realią situaciją ji truputį pasikoregavo, bet esmė išliko tokia pati.

Pagal sumanyma, prieš įvažiavimą į garažą turi atsirasti didelė aikštelė, pietiniame-rytiniame kampe trinkelių terasa, kurios pietinėje dalyje ateity tiesiog ant trinkelių planuojam sumontuoti medinę ar WPC terasą. Bet tai jau ateities planai. Ties paradiniu įėjimu norėjau "salelės", kurioje pasodinsiu ne daugumos megstamą pušies bonsą, o nykštukinę alyvą "Palibin".

 
Bortelių nusprendėm nenaudoti o "užbaigimus" suformuoti tomis pačiomis nuosekliai suklotomis trinkelėmis. Įvažiavime į kiemą ir garąžą nusprendėm padaryti kitokio ornamento "kilimą", kuris nors ir nebus "raudonas", bet vizualiai skirsis nuo likusios kiemo dalies :D

Sutartą dieną, sutartoje vietoje ir sutartu laiku kiemas vėl pilnas besidarbuojančių vyrų.

Darbavosi gal keturiese ar net penkiese, dabar jau nebepamenu. Kažkas pagal nubraižytą "projektą", kur dar reikia, nukasinėja augalinį sluoksnį. Kažkas pila smėlį. Kažkas jau trombuoja. Darbas tiesiog virė. Buvo smagu tai stebėti po ilgesnės "ramybės" pertraukos.


 
Pasiruošus pagrindą buvo atvežtos dolomito atsijos ir pradetas ruošti galutinis sluoksnis trinkų klojimui.

Kadangi pagrindas klojimui pas mus tikrai buvo gerai paruoštas, planavome truputį sutaupyti ir naudoti 5cm aukščio trinkeles, kurių storio mums būtų visiškai pakakę. Tačiau ruduo yra trinkelių liejimo sezono pabaiga ir matyt didesnę paklausą turinčių, žemesnių trinkelių liejimo formos jau gerokai "pavargusios". Apžiūrėjus pavyzdžius, jie mūsų netenkino, - perdidelės gabaritų paklaidos, briaunos su didelėm užvartom. Nusprendėm neeksperimentuoti bei neapsunkinti darbų eigos ir paėmėm kiek brangesnes, elementarias 6cm aukščio 200x100 betonines pilkas trinkeles su mažesne nuožula (lygesnis kiemas bet klojimo ornamentas netoks ryškus), kurių kokybė mus visiškai tenkino. Spalvotų trinkelių nenorėjome, - mūsų keliukas neasfaltuotas, ant spalvotų trinkelių labai ryškiai matytųsi išvažinėti smėlio ir dulkių ruožai. Šioje vietoje nebuvome perdėtai reiklūs ir dėl elementaraus pasirinkimo visiškai neliūdėjome.

Galutinai paruošus pagrindą prasideda kiemo trinkeliavimas. Nepjaustytų trinkelių klojimas vyko labai sparčiai, - kiemas labai greit keitėsi ir džiugino akį. Namo geometrija ir atsižymėjimas irgi buvo pakankamai tikslūs. Viso perimetro paklaidas pavyko suvesti trijose siūlėse. 

Šį nepilno centimetro tarpelį panaikinome po truputėlį padidindami kitus tarpelius per visą ilgį.

 O čia teko šiektiek papjaustyti.

Ties šilumos siurblio išoriniu bloku, kur atsiranda išplatėjimas-aikštelė rūšiavimo konteineriams, padarėm trečią sujungimą.

Iš gatvės pusės nusprendėme padaryti pailgą, 2,5m pločio įvažiavimo aikštelę-šaligatvį. Bus galima ir automobilį trumpam pastatyti ir dulkių į kiemą mažiau pateks.


Ties įvažiavimo borteliu trinkelės sudėtos truputį aukščiau, padarytas lyg bortelis. Laikui bėgant jos šiektiek "pasės" o sudėjus lygiai būtų rizika, kad šioje vietoje susidarys bortelis kuriame užsilaikys pagal nuolydį nubėgantis vanduo.

Sudėjus plotus sveikomis trinkelėmis, prasidėjo "smagioji", daugiau laiko sąnaudų bei kruopštumo reikalaujanti darbų dalis - trinkelių pjaustymas ir derinimas prie "piešinio" kontūrų.

Štai taip į trinkas "nusileido" lietvamzdžiai.

Pjaustinėjama-įrenginėjama "salelė" alyvai.

Išorinis trinkelių apvadas-"bortelis" sutvirtinamas betonu.

Įėjimo laiptukus nusprendėme išbetonuoti ir apklijuoti trinkelėmis.


 
Baiginėjamas įvažiavimas į garažą.
Įvažiavimui padarytas "laiptukas", kad išklijavus garažo grindis plytelėmis, ši vieta būtų lygi.

Turėjau likusių 20cm aukščio tvoros bortelių. Šilumos siurblio išoriniam blokui paprašiau padaryti savotišką "baseinėlį", kuris žiemą sulaikytų ledo plitimą, jei kondensatas ir atitirpinimo vanduo nespėtų nubėgti ir imtų šalti į ledą.
Klojimui einant į pabaigą, atvežamos ir paskleidžiamos granito atsijos siūlių užpildymui. Viskas gerai prašlavinėjama. Tada visas "klojinys" pravažinėjamas vibroplokšte, taip galutinai išlyginant paviršių bei šiektiek "primušant" atsijų į siūles.

Buvo atvežta juodžemio ir patvarkyti pievos-kiemo suvedimai. Šias vietas dar teks kruopščiau pasitvarkyt patiems, bei apasėt vejos  sėklomis. Bet tai jau lieka pavasarinių darbų planuose.
Kiemas baigtas. Trinkelėmis išgrįstas 260m² plotas. Liko kruopščiai pripildyti-prišluoti siūles granito atsijomis. Tai gana imlus užsiėmimas. Orai šiuo metu drėgni ir vasariškai šiltų, sausų orų dar teks palaukti. Nusprendėme palikti didžiąją šio darbo dalį atlikti gamtai. Vėl paskleidėme atsijas visu kiemo paviršiumi. Lietus ir nutekantis vanduo po truputį suplaus atsijas į siūles. Tada, jau pavasarį, atšilus orams, pakaks tik prišluot-pripildyt neužsipildžiusias vietas.
Dabar kiemas iš nešvaraus tapo vėl nešvarus :D Nupirkau porą tinkamų šluotų ir pastačiau kieme. Prasišlavėme takelius vaikščiojimui. Turėdami noro po truputį patriname drėgnas atsijas į siūlių griovelius, taip paspartindami prisipildymo procesą. Parūkymo laikas kieme tapo turiningas :D 
Konkrečios pas mus atliktų darbų sąmatos nepateiksiu. Vienintelės kainos tokiems darbams nėra. Kiekvienas projektas labai individualus, skirtingos išpildymo sąlygos, medžiagų sąnaudos bei darbų apimtys ir sudėtingumas, o visa tai ir įtakoja galutinę projekto kainą. 
Darbų kainos statybose gana smarkiai "kandžiojasi". Darbų atlikimui neieškojome pigiausių, abejotinos reputacijos, neturinčių kuom save pristatyti brigadų. Tokie žmonės žino savo vertę ir nėra pigiausia darbo jėga rinkoje. Tačiau mūsų atveju biudžeto "apkramtymas" sakyčiau buvo gana švelnus. Atsižvelgus į tai, kaip punktualiai, sparčiai bei kokybiškai buvo atlikti darbai, kaip buvo stengiamasi sukelti kuo mažiau nepatogumų užsakovui, įvertinus šiuo metu vyraujančias tokio pobūdžio darbų "stavkes", galutinė projekto kaina gavosi net labai humaniška. Drąsiai galiu rekomenduoti "ROMAGI" vyrus ir kitiems statytojams, skambinkit ir tarkitės: 8 643 05399
Sėkmės Jūsų projektų įgyvendinimuose ;)
 
O čia foto iš 2020-ųjų "bobų" vasaros, kai vyko kiemo grindimas trinkelėmis ;)

Komentarai

 1. Blogai jog borteliai nestayti, dabar zole bus geltona ties trinkelem, betonas visa dregme suges....

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Norejom butent tokio uzbaigimo, be bortu. O tai borteliai is kitokio, negeriancio dregmes betono buna? :)

   Panaikinti
  2. Turbūtbnorėjo parašyti, jog bortas yra žemiau užbetonuojamas, o užbetonavus trinkeles, toje vietoje lieka tik keli cm juodžemiui, dėl to drėgmė ilgai nesilaiko, augalinis sluoksnis greitai perdžiūna ir žolė geltonuoja. Tiesa, viskas peiklauso nuo tinkamos prie žiūros. Paieškokite atsparesnės žolės pavasariui toms vietoms.

   Panaikinti
  3. Vejos sekla, galvojant i perspektyva, kai pastaruoju metu tokios sausos vasaros ir netik, aplamai protinga rinktis atsparesne sausroms

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Perdangos šiltinimas ir sandarinimas

Vos tik buvo baigtos  tinkuoti sienos , iškarto ėmėmės organizuoti perdangos šiltinimo darbus. Perdanga arba stogas, tai ta vieta, kurią reikia ypatingai gerai apšiltinti ir užsandarinti. Kas pamena fiziką, tikriausia žino, kad šiltas oras kyla į viršų, taigi esant nesandarumams bus neišvengiami šilumos nuostoliai. Svarstėme, kurią vatą naudoti šiltinimui, Knauf ar Paroc.  Pasitarus su namo statybininkais, pasirinkome Paroc, - geriau laiko formą, mažiau sukritusi, subjektyviai lyg tvirtesnė. Perdangos apačioje tvirtinsis folijuota PIR plokštė, tada tarp gegnių ir ant jų guldysis įprasta vata ir ant jos dar sluoksnis priešvėjinės vatos. Pagal projektą mūsų namas A klasės, tačiau viską darome taip, kad namas atitiktų A+ klasę. Kad išgauti A+ klasę atitinkančią šiluminę varžą, pakaktų štai tokio "buterbrodo": Nusprendėme, kad mūsų perdangos šiluminė varža turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Gavome štai tokį "buterbrodą": 50mm folijuota PIR plokštė + 2x100m

Elektros instaliacija

Balandžio 17d. susitikome su elektrikais ir pradejome elektros instaliacijos darbus. Pagrindinius kabelius norime pakloti po grindimis, taigi skubame pasidaryti elektros instaliaciją, kad neužvilkinti ateities darbų. Su elektriku Vaciu buvome susitike ir apsitarę jau prieš pusantro mėnesio, kai darbai dėl šalčių buvo sustoję. Šį elektriką man rekomendavo statybininkai, bei pažystama, kurios name elektros instaliaciją darė būtent Vacys, - tokios rekomendacijos gana patikimas garantas, kad žmogus išmano savo darbą ir yra puikus savo srities specialistas. Savo ruožtu dabar, kai darbai jau baigti, taipogi prisidedu prie gerų atsiliepimų apie šį meistrą. Jei kažkam reikės patikimo elektriko Šiauliuose, rekomenduoju: Vacys 8 603 01233 Turėjau pasiruošęs preliminarią schemą su numatomais taškais patalpose. Aptarėme ją, gavau pastabų bei patarimų, kas man labai patiko. Padarėme korekcijų, numatėme skydinių vietas. Taipogi namų darbams gavau informacijos ir patarimų dėl elektros išvadų į lauk

Sienų tinkavimas

Tinkuoti sienas nusprendėme po grindų betonavimo. Norėjau, kad būtų sumontuoti šildymo ir vandentiekio kolektoriai, sienose ir grindų šiltinimo sluoksnyje išvedžioti vandentiekio vamzdeliai ir viskas tvarkingai užsitinkuotų. Todėl buvo pasirinktas toks vidaus darbų eiliškumas. Pirmosiomis liepos dienomis tinkuotojai jau objekte ir ruošiasi darbui. Kas sekate mano dienoraštį, tikriausia pamenate, kad vidines laukinių sienų siūles papildomai sandarinau Soudal Soudatight LQ mastika -  Sienų sandarinimas . Nors mastikos instrukcijoje rašoma, kad tinkuoti ant jos galima niekuom papildomai nedengiant, tačiau tinkuotojai patarė siūles pertepti gruntu, - bus patikimiau. Taigi paėmėme štai tokio grunto ir per porą vakarų atlikau šią užduotį. Iš pradžių sienos uždrebiamos tinku grubiai ir išlyginamos iki reikiamo storio. Paviršius, kol neapdžiūvęs, nelabai tvirtas, braukiant ranka byra tinko dalelės. Džiūdamas jis vis labiau kietėja. Tinko storis gaunas